گسترش قلمرو طالبان و چالش های بزرگ در خاورمیانه

تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۴۰۰ – ۷:۲۵ ق.ظ

سخن روز
۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۰

ابتدا باید این امر را بررسی کنیم که اساسا چه نیرویی در پشت تقویت و تحکیم قدرت طالبان در منطقه خاورمیانه نهفته است.
طالبان یکی از مرتجع ترین نیروهای اجتماعی است که همگان و به خصوص غرب و کشور های مهد سرمایه داری به خوبی آن را می شناسند . ضد زن ، ضد حقوق بشر و آزادی های اجتماعی، ضدحقوق کودکان ، ضد آزادی مذهب و… تنها ضدیت هم مطرح نیست، گردن زدن و سنگسار و اعدام دسته جمعی و اعدام زنان به جزم انجام کار در بیرون منزل و اعدام زنان به جرم تنها بیرون آمدن از منزل و ده ها جنایات و اعمال ضد انسانی دیگر که تمامی نهادهای نظام سرمایه داری از آن مطلع هستند.

البته این اولین بار نیست که جامعه جهانی با چنین نیروهائی به خصوص در خاورمیانه و به اصطلاح جهان اسلام مماشات میکند. گذر بی سر و صدا از قتل عام ها و شکنجه ها و تجاوزها در دهه ۶۰ در جمهوری اسلامی و داشتن روابط همواره حسنه با سران حکومتی آن ، نیز از بخش های کارنامه درخشان نظام سر مایه داری برای حفظ منافع خود است . اما در این مورد آخری یعنی طالبان مسئله بسیار روشن تر از آن چیزی است که باید باشد.

طالبان را همگان به عنوان قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر در منطقه و جهان میشناسد و با این قاچاقچیان بزرگ بر سر میز مذاکره می نشیند و آنان را به عنوان هیات های رسمی در کشور ها پذیرائی میکنند و برایشان دفتر و دستک و هتل های گرانقیمت رزرو میکنند.

به خبر زیر توجه کنید :

وزیر دفاع روسیه: مرز افغانستان با تاجیکستان و ازبکستان به کنترل طالبان درآمده است.

“سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته است طالبان کنترل تمام طول مرز افغانستان با ازبکستان و تاجیکستان را به دست گرفته‌اند و از کشورهای منطقه آسیای میانه خواسته است “برای مقابله با تهدید قاچاق مواد مخدر و رخنه تروریست‌ها از طریق خاکشان به روسیه” آماده باشند.

وی روز سه شنبه در نشستی در مسکو تاکید کرد طالبان ولایت قندوز را که مرکز بزرگ و مهم افغانستان است تصرف کرده‌اند.

آقای شویگو همچنین اشاره کرد که رهبران طالبان گفته‌اند از مرز افغانستان با کشورهای آسیای میانه عبور نخواهند کرد و اقداماتی را برای حمله در این سمت انجام نخواهند داد.

وزیر دفاع روسیه این مطلب را پس از پایان رزمایش مشترک سه کشور روسیه، تاجیکستان و ازبکستان در مرز مشترک با افغانستان و گزارش‌ها در باره تصرف چند شهر بزرگ در این مرز توسط طالبان بیان کرده است.”

یعنی این حضرات روسی که امپریالیسم نو خواسته در منطقه خاورمیانه هستند و در کارنامه خود قتل عام سوری ها و به ویرانه تبدیل کردن این کشور را دارند ، به خوبی میدانند که با چه نیروئی طرف هستند و با این حال هیات طالبان را برای مذاکره به مسکو دعوت میکنند و پذیرائی رسمی از آنان به عمل می آورند.

پس تا این جای مسئله روشن است که طالبان یک نیروی شناخته شده چه به لحاظ جهانی و چه به لحاظ منطقه ای است . علاوه بر همه اینها، همگان میدانند که کمک های مالی طالبان چه به لحاظ آذوقه و چه به لحاظ مهمات جنگی تماما از جانب پاکستان تامین میشود و افسران نظامی پاکستان بارها و بارها در صفوف طالبان مشاهده شده و تعدادی نیز دستگیر شده اند.
پس به قول معروف دزد حاضر و بز هم حاضر. دیگر دنبال چیزی نباید گشت. همه چیز در مورد این گروه روشن است. تنها شاید قسمت تاریک مسئله این باشد که نظام جهانی سرمایه متشکل از سرمایه داران کرواتی و یا دستمال گردنی و یا چفیه دار از تقویت این نیرو به دنبال چه چیز هستند.

برای آزادیخواهان و نیروهای مبارز منطقه امری کاملا روشن است… زیرا که نزدیک به ۵۰ سال است که با این نیروهای ارتجاعی در منطقه درگیر هستند و به خوبی میدانند که نوک تیز حملات این نیروها متوجه آزادی خواهان و مبارزان راه آزادی و حقوق حقه کارگران و زحمتکشان است و این امر هدف اصلی این نیروهای ارتجاعی است .
در نتیجه تکلیف روشن است. هر چه تلاش دارند بایستی در زمینه فشرده تر کردن صفوف نیرو های آزادی خواه در منطقه خاورمیانه بکار گیرند .

اکنون زنان و مردان آزادی خواه افغان خود سلاح بدست گرفته اند و در برابر این قاچاقچیان جنایتکار به مبارزه ای بی امان دست زده اند ، وظیفه تمامی آزادی خواهان منطقه خاورمیانه و جهان است که به هر ترتیب که می‌توانند از آنان دفاع کرده و آنان را حمایت کنند.

یافتن مطالب :