بحران کرونا و ناتوانی حکومتی

تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۴۰۰ – ۷:۲۲ ق.ظ

سخن روز
۱۲/۰۵/۱۴۰۰

روز گذشته طبق آمار رسمی بیش از ۴۰۰ جان عزیز قربانی کرونا شدند و به گفته برخی مسئولان بهداشتی با ادامه روند فعلی ممکن است تلفات کرونا به روزانه ۸۰۰ نفر برسد.

این خبر در حالی پخش می شود که همیشه گفته می شود که آمار واقعی مرگ ناشی از کرونا، دو یا سه برابر آمار رسمی است.
اخبار منتشر شده در روزهای اخیر به طور رسمی حکایت از موج گسترده شیوع کرونا در سرتاسر ایران دارد.
بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست و در بسیاری از شهر‌‌ها، حیاط بیمارستان‌ها نیز دیگر جائی برای بستری شدن بیماران ندارد و کمبود امکانات گاه باعث شده تا از یک مخزن اکسیژن برای تنفس سه بیمار به ردیف استفاده شود .

از ابتدای شیوع این بیماری، ناتوانی و بی‌مسئو‌لیتی حکومتگران در برابر جان مردم، به انواع مختلف خود را نشان داده است. ابتدا کتمان و پنهان نگه داشتن چند ماهه ی این بیماری از مردم بود. در حالی که در آذر ماه ۹۸ و حتا پیش از آن، علائم این بیماری در شهر قم مشاهده شده بود اما مسئولان، آن را تا بهمن ماه از مردم مخفی کردند و باعث شیوع بیشتر این بیماری شدند.

در مرحله بعد با جلوگیری از ورود واکسن به بهانه‌‌های واهی، اسباب گسترش این بیماری را در میان بخش‌‌های مختلف مردم فراهم کردند و با صرف میلیاردها تومان به نام واکسن سازی داخلی، ناتوانی و بی‌مسئولیتی خود را بیشتر نشان دادند.
در تمام این مدت نیز با ایجاد بازار سیاه دارو‌‌های درمان کرونا، سودطلبی خود را بیش از پیش به نمایش گذاشتند چرا که بارها برای مردم ما مشخص شده است که این بازارها تنها با هدایت دولتمداران، سرمایه مداران وابسته به قدرت گردش می‌کنند.

همه اینها بار دیگر این امر را اثبات می‌کند که صاحبان قدرت تنها در فکر پر کردن جیب‌‌ها و حساب‌‌های خود هستند و آنچه برای آنان ارزشی ندارد همانا جان و زندگی مردم است. این همه در حالی است که بسیاری از کشورها نه تنها توانسته‌اند بخش وسیعی از مردم را واکسینه کنند، بلکه در بسیاری موارد نیز توانسته اند محدودیت‌‌های این بیماری را برداشته و هر چه بیشتر تلفات انسانی را کاهش داده و موانع رفت و آمدها و کسب و کار را بر طرف کنند.
کشورهای اروپائی کلا بحران این بیماری را پشت سر گذارده‌اند و کشورهائی همانند چین و کره و آسیای جنوب شرقی به طور کل این بیماری را مهار کرده‌اند. در نتیجه تنها کشورهائی هم چنان با آن دست به گریبانند که حکومت‌گرانشان برای مردم آن کشور ارزشی قائل نبوده و بیشتر به جیب‌‌های خودشان فکر می‌کنند.
در این میان تجربه کشورهائی مانند ویتنام که با گسترش شبکه درمانی مردمی توانست به راحتی جلو ورود و گسترش این ویروس را بگیرند، بسیار ارزشمند است و نشان داد که تنها با گسترش بهداشت تحت نظر شوراهای مردمی می‌توان به راحتی با این نوع بیماری‌‌ها مقابله کرد.
در آن کشور با رایگان بودن بهداشت و تاسیس مراکز بهداشتی سراسری به هزینه عمومی و در اختیار قرار دادن لوازم بهشتی و ضد عفونی به صورت رایگان در اختیار تمامی اهالی شهر و روستا و کنترل به موقع مسافران، بیماری مهارشده و تلفات تنها یک نفر گزارش شده است (به مقاله تجربه ویتنام در مهار کرونا منتشر شده در کانال کانون مراجعه شود).

اکنون که دولت‌مردان ناتوانی خود را در مهار این بیماری نشان داده‌اند، بر فعالان کارگری و طرفداران حقوق مردم است تا با تشکیل گروه‌‌های مردمی خود دست به کار مهار این بیماری در محل زندگی و کار بشوند و در این زمینه شوراهای مردمی می‌توانند نقش اساسی را در راه اندازی مراکز بهداشتی و درمانی برای کمک‌رسانی به بیماران بر عهده بگیرند و تا آنجا که در توان دارند، در توزیع مواد بهداشتی و ضدعفونی مردم را یاری کنند.

هر چند که این راه کار ممکن است با کار خیریه ای هم پوشانی داشته باشد، اما در شرائط اضطراری که جان مردم در خطر است، باید هر چه از دستمان بر می آید، انجام دهیم.

یافتن مطالب :