اولویت‌بندی دولت‌ها برای زنده ماندن مردم

تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ – ۸:۴۹ ق.ظ

شهناز نیکوروان
بیش از ۷۵ سال از نوشته شدن شعار” تنها کار است که ترا آزاد می‌کند” بر دیوارهای آشویتس توسط سربازان نازیست دیکتاتوری هیتلر در اروپا در کوره‌های آدم سوزی نمی گذرد که دولت‌های اروپایی به اصطلاح دموکرات اقتصاد آزاد انسان‌هایی را محکوم به نابودی می‌کند که خود و خانواده‌هایشان علیه این جنایت بشری جنگیدند تا توانستند به انسانیت معنا ببخشند،. بدون شک ویروس کرونا این دولت‌ها وسیاست‌های ضد بشریشان را بیشتر درمقابل چشمان ما و به ویژه کسانی عریان کرد که سال‌ها به حمایت آنها امید داشتند.
سیستم جهانی سرمایه که برای نابودی کره زمین و تاراج دار و ندار مردم پیشرفت ترین صنایع نظامی و امنیتی را به کار می‌گیرد، اکنون در این شرایط بغرنج از پای افتاده و شاید هم این گونه وانمود می‌کند. بازار بورس در کوتاه‌ترین زمان به شدت سقوط می‌کند و اغلب دولت‌ها رسما به ناتوانی تامین بهداشت و رفاه مردم اعتراف می‌کنند؛ اگرچه برخلاف ادعای بازار آزاد، دولت برخلاف اصول بنیادینش برای کمک به سرمایه وارد کارزار شده تا سقوط آن را با تزریق میلیاردها دلار به عقب بیندازد.
سرمایه به طور عملی بدون نیروی کار هیچ است و معنایی ندارد و قرنطینه کردن نیروی کار و تعطیلی کار یعنی نابودی سرمایه داری؛ و اکنون سرمایه داری که سال‌ها دوشیده است حاضر به تامین حداقل‌های بهداشتی و درمانی برای نیروی کار نیست و آنچه را حقوق بگیران طی سال‌ها با جان کندن برای دوران پیری و بازنشستگی شان اندوخته اند، تحت عنوان کمبود امکانات درمانی به تاراج می‌برد. دسته بندی بیماران کرونایی برای درمان علنا بخشی از نیروی کاری را محکوم به مرگ می‌کنند که ارزش افزوده عظیمی برای کشور تامین کرده اند. نگاهی به تیتر اخبار روزهای اخیر که انعکاس سخنان روسای جمهور، وزرا و مسئولین بهداشتی کشورهای مختلف است به خوبی سیاست‌های ضدانسانی را نشان می‌دهد:
– طی روزهای اخیر ویدئوهایی از پزشکان اسپانیایی در فضای مجازی پخش شده که می‌گویند به بیمارستان‌ها و پزشکان دستور داده شده تا اکسیژن بیماران بالای ۶۵ سال را قطع کنیم تا زندگیشان پایان یابد چون ما باید جوانان را نجات دهیم و کمبود امکانات بیمارستانی داریم؛
– دولت سوئد طی بخش نامه به بیمارستان‌ها اعلام کرده که در صورت کمبود امکانات پزشکی، بیماران را برای معالجه اولویت بندی کنند یعنی آنهایی که شانس بیشتری برای بازگشت به زندگی دارند، در اولویت اتاق مراقبت‌های ویژه هستند و سالمندان باید مدت انتظار بیشتری را تحمل کنند. گویا خود نیز اعتقادی به مطالعات پزشکی‌شان ندارند که احتمال خطر مرگ در اثر ویروس کرونا برای جوانان بسیار اندک است و این ویروس سالمندان را از پای می‌اندازد.
– ایتالیا جزو اولین کشورهایی است که دریافت امکانات پزشکی برای بستری در بیمارستان و درمان را برای بیماران ویروس کرونا اولویت بندی کرد اولویت با بیمارانی است که شانس زنده ماندن بیشتری را دارند. (اما روشن نیست که این شانس چگونه مشخص می شود؟) شاید یکی از دلیل اوج گرفتن فوت‌های ناشی از ویروس کرونا که ایتالیا را در رتبه اول فوت ناشی از ویروس کرونا قرار داده ، نیز این سیاست باشد.۱
از این دست تصمیم‌گیری طی روزهای اخیر با سرایت ویروس کرونا با توجه به اهمیت ندادن به بهداشت و درمان مردم در کشورهایی که ارتش‌های آنها عضو قدرتمندترین ارتش جهان یعنی ناتو هستند، به خوبی نشان دهنده سیاست‌های ضدمردمی این کشورهاست؛ دولت‌هایی که به بهانه دشمن فرضی سالیانه میلیون‌ها یورو صرف نیروهای نظامی‌شان برای اشغال سایر کشورها می‌شود. اکنون انسانهایی که زمانی برای برابری ، رفاه و آسایش، حقوق کارگران مانند بیمه درمانی، حقوق بازنشستگی و بیکاری ، علیه نژاد پرستی و آموزش رایگان و سایر امتیازهای جوامع بشری جنگیده اند، باید به بهانه کمبود امکانات به فراموشی سپرده شوند، چرا که دیگر قادر به تولید ارزش اضافه برای سیستم سرمایه داری نیستند و فقط “بودجه رفاهی ودرمانی را مصرف می‌کنند”!؟
نگاهی به جدول امکانات درمانی کشورهای اروپایی به خوبی نشان دهنده اوج فاجعه این سیستم‌هاست. جناح‌های فاشیستی سرمایه داری اکنون دارند بار دیگر به میدان می‌آیند تا از این فرصت استفاده کرده و بازنشستگان و معلولان جسمی را به هر ترتیب که می‌توانند از میان بردارند یا تعدادشان را کم کنند تا از نیروی کارآمد کار بیشتر بهره ببرند .
اکنون بر تمامی نیروهای کارگری، مبارز و مترقی است که به این سیاست‌های ضدانسانی بخش‌های فاشیستی سرمایه داری به هر ترتیب که می‌توانند تهاجم کنند و از سالمندان و معلولان دفاع کنند، زیرا که جامعه ای متمدن تر است که بیشترین امکانات را به بخش‌های ضعیف تر خود منتقل کند و تا سرحد امکان از سالمندان و ضعیفان حمایت کند و امکانات را در اختیار آنان قرار دهد.
منابع:
۱- https://www.euronews.com/2020/03/12/coronavirus-italy-doctors-forced-to-prioritise-icu-care-for-patients-with-best-chance-of-
۲- euronews (https://www.euronews.com/2020/03/12/coronavirus-italy-doctors-forced-to-prioritise-icu-care-for-patients-with-best-chance-of-s)
COVID-19: Italy doctors ‘forced to choose which patients get ICU care’
A nurse in Lombardy tells Euronews that medical staff are being forced to decide who gets crucial treatment and who does not.

یافتن مطالب :