دو هفته پس از زلزله در مسجد سلیمان، شهر “اولین”ها

تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۸ – ۱۰:۵۳ ق.ظ


سخن روز

بار دیگر زلزله چهره فقر را در منطقه‌ی دیگری عریان کرد، این بار نه در روستاهای دور افتاده کوه‌های ورزقان یا دشت ذهاب، بلکه در مسجد سلیمان، شهر اولین‌ها: اولین چاه نفت و گاز در کشور و خاورمیانه، اولین تصفیه خانه آب در کشور و… زمانی دور، غارتگران نفت، “اولین”‌های دیگری را هم در آنجا ساختند : اولین لوله کشی آب و اولین کارخانه برق در کشور، اولین استادیوم فوتبال، باشگاه بولینگ، باشگاه گلف، زمین تنیس، سینما و … اما چون همیشه غارت این منبع عظیم ثروت در اولویت اول بوده، شهری بدون زیرساخت‌های اصلی و کاملا غیراصولی ساخته شد و  همه‌ی این “اولین”ها، زمین‌های بازی و آب لوله‌کشی و بیمارستان و…در خدمت غارتگران انگلیسی بود و گاه نیز اجازه استفاده به مدیران سرسپرده و شرکای غارت انگلیسیان داده می‌شد. بعد از انتقال شرکت نفت به اهواز، به شهری فراموش شده بر روی دریایی از نفت و گاز تبدیل شد که سهم مردم آن فقط فقر، بیکاری، نبود امکانات ساده و اولیه و به تبع آن آسیب‌های اجتماعی گسترده است؛ حتا این “فراموشی” به پوشش اخبار زلزله نیز سرایت کرد و اخبار آن به سرعت از تیتر خبرها پاک شد.

دو هفته از وقوع زمین لرزه ۵٫۷ ریشتری در مسجد سلیمان می‌گذرد در گرم ترین روزهای سال چه بر سر مردمی آمده که منازلشان بین ۲۰ تا ۷۰درصد آسیب دیده است؟

در اخبار آمده که به بیش از سه هزار و احد مسکونی در شهرها و روستاهای منطقه آسیب وارد شده و حدود ۲۰۰و احد دامداری و پرورش ماهی آسیب دیده و بخشی از زیربناها و راه‌های روستایی نیز تخریب شده است. زلزله  موجب تخریب کامل ۹۰۰ خانه شهری و روستایی شد که فقط تا به حال حدود نیمی از واحدهای آسیب‌دیده  کارشناساسی شده است. بسیاری از مردم، به خاطر نبود امنیت و ترس از سرقت زندگی در خانه‌های آسیب دیده را به زندگی در اردوگاه ترجیح می‌دهند و به جرات می‌توان گفت فقط کسانی در اردوگاه‌ها باقی مانده‌‌اند که خانه‌هایشان تقریبا به کلی تخریب شده است.

از مشکلات اساسی مردم مسجدسلیمان پیش از زلزله، شبکه آب‌رسانی است با لوله‌کشی‌های غیراستاندارد و کم آبی شدید؛ در بیشتر فصل گرما، ساعت‌ها در طول روز با قطعی آب روبرو هستند و مجبورند آب را در بشکه ها ذخیره کنند که بعد از ظهر آنقدر داغ شده دیگر نمی‌شود از آن استفاده کرد. شاید نتوان باور کرد اما گاهی برای دست‌شوی یخ در آفتابه می‌ریزند.

 یکی دیگر از مشکلات مردم این دیار، شبکه فاضلاب رو باز شهر است به طول حدود ۳۰ کیلومتر که وارد دره‌ها می‌شود و عوارضی همچون آلودگی محیط زیست و تولید بیماری‌های مختلف را در پی دارد. این مشکلات را باید اضافه کرد به آلایندگی‌های نفت و گاز؛ گازهای آلاینده موجود در هوای شهر به جز تولید انواع بیماری‌های تنفسی، باعث اکسید شدن وسایل خانگی مردم هم می‌شود که هر ساله خسارات مالی زیادی را به وسایل خانگی از جمله کولر و یخچال که باید هر ساله و بعضا دو بار در یک سال گازگیری شوند و هزینه زیادی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

و برای درمان بیماری‌های ناشی از این آلاینده‌ها، تنها دو مرکز درمانی دارد! بیمارستان ۲۲ بهمن(باقدمتی حدود ۶۰ سال) و بیمارستان شفا. این دو بیمارستان علاوه بر پوشش درمانی ساکنان مسجدسلیمان خواه ناخواه باید بار درمان ساکنان شهرستان‌های مجاور مانند لالی و اندیکا را نیز بر دوش بکشند.

به گفته امام جمعه مسجدسلیمان، “بعد از جنگ که برنامه‌های پنجم توسعه آغاز شد و برنامه ای تدارک دیده شد برای درمان اساسی مشکلات شهر به عنوان طرح جا‌به‌جایی شهر به نقطه دیگری که خود همین طرح یکی از ریشه‌های اصلی دردهای امروز مسجدسلیمان شد و حدود ۱۵ سال هیچ اعتباری به شهر داده نشد. در نهایت این طرح عملی نشد و تقلیل یافت به جا‌به‌جایی پنج منطقه آلوده به نفت با پنج هزار خانوار که تا به این لحظه فقط ۵۰۰ خانوار جا به جا شده است”. وجود بیش از ۲۰۰ حلقه چاه متروکه نفت در شهر  که در حیاط مدارسی یا خانه‌ها قرار دارند و تلکیف مالکیت شان روشن نیست و حدود بیست هزار ملک در شهر بدون سند است و صاحبان این املاک سردرگم مانده‌‌اند. مردم سال‌هاست که اجازه تعمیر و بازسازی منازلشان را ندارند چرا که در مناطق آلوده به نفت و گاز قرار دارند محلاتی مانند  بی‌بی‌یان، دره خرسون، پشت کوه و…

سالهاست که وعده‌های عملی نشده بسیاری شنیده‌اند: دادن خانه در محلاتی دیگر و حال وعده وام “بلاعوض”. مردم بی اعتمادند به این وعده‌ها و مسوولانی که رفته و پشت سرشان را هم نگاه نکرده‌‌اند.

مردم وام ۵ میلیون تومانی را چاره دردهایشان نمی‌دانند، چرا که این وام “بلاعوض” را باید بازپرداخت کنند، اما با کدام درآمد؟ بیکاری مشکل عمده نیروی کار ساکن در مسجد سلیمان است. آنان خواستار حل اساسی مشکلاتشان هستند و می‌پرسند سهم ما از این ثروت عظیم که در زیر پای ماست و بخش عمده ی مشکلات‌مان ناشی از آن است، چیست؟

منابع:

https://www.radiozamaneh.com/456441
https://www.isna.ir/news/98042211238
https://www.mehrnews.com/news/2346691
یافتن مطالب :