گزارشی از همایش «وال‌استریت؛ دریچه‌ای رو به جهانی نو» در دانشگاه آزاد تبریز

تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ – ۹:۱۷ ب.ظ
همایشِ «وال‌استریت؛ دریچه‌ای رو به جهانی نو» روز دوشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۰ در سالن آمفی‌تئاتر شهریارِ دانشگاه آزاد تبریز و به میزبانیِ کانون وحدت دانشجویان دانشگاه‌ آزاد تبریز و با حضور دکتر فریبرز رئیس دانا، دکتر محمد مالجو و پرویز صداقت برگزار شد.

سخنرانِ آغازین این همایش دکتر محمد مالجو بود که به بررسی چرایی ظهور بحران اقتصادِ جهانی از سال ۲۰۰۸ به این سو پرداخت. وی با بررسی تحولات اقتصادیِ سرمایه‌داری جهانی از رکود ساختاری دهه‌ی ۱۹۷۰ به این سو، به چگونگی سیطره یافتن آنچه که امروزه نئولیبرالیسم خوانده می‌شود پرداخت و ریشه‌ی بحران سال ۲۰۰۸ به این سو را در شکست سیاست‌های نئولیبرالی ردیابی کرد. به نظر وی شکل‌گیریِ جنبش اشغال وال‌استریت واکنشی است به بحرانی که سلطه‌ی سیاست‌های نئولیبرالیستی بر اقتصاد‌ِ جهانی و بالاخص اقتصاد آمریکا پدید آورده است.
سخنرانِ بعدی پرویز صداقت بود که بحث خود را بر لحظه‌ی وقوع بحران و پیامد‌های اجتماعی و سیاسی آن متمرکز کرد. وی با وام‌گیری از آرا چارلز کیندلبرگر به بحث فروپاشی بازار‌های مالی و ترکیدنِ حباب‌های مالی پرداخت و با بررسیِ واکنش مردم به این بحران به بررسی موقعیت اجتماعی جنبش اشغال‌ِ وال‌استریت و ترکیب مردم‌ حاضر در این اعتراضات اشاره کرد.
سخنران سوم این همایش دکتر فریبرز رئیس‌دانا بود که بحث خود را بر محور بحران اقتصادِ جهانی و جنگ قرار داد. وی در این مورد به بحث پرداخت که چگونه یکی از مهمترین واکنش‌ها به بحران در نظام سرمایه‌داری، خود را قالب میل به جنگ افروزی توسط کشورهای امپریالیستی نشان می‌دهد. او ضمن ارائه‌ی مباحثی تاریخی، وضعیت کنونی مناسبات بین‌المللی و ظهور جنگ‌هایی که دول امپریالیستی از آن منتفع می‌شوند را به بحث گذاشت.
بخش پایانی این همایش جلسه‌ی پرسش و پاسخ بود که در قالب پرسش‌های کتبی و شفاهی برگزار شد و بیش از دو ساعت به طول انجامید. در کنار مباحث مربوط به جنبش اشغال وال‌استریت، محور اساسی جلسه‌ی پرسش و پاسخ مواردی بود که مستقیما وضعیتِ فعلی ایران را شامل می‌شد. این همایش که با استقبال خوب دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز همراه بود در مجموع بیش از سه ساعت به طول انجامید.
فایلِ صوتی سخنرانی‌ها و همچنین جلسه‌ی پرسش و پاسخ از لینک‌های زیر قابل دریافت است:

*سخنرانی دکتر محمد مالجو (۲۴دقیقه، ۱۱مگابایت)
http://www.mediafire.com/?2pf44q4tx86blv4

*سخنرانی پرویز صداقت (۲۲دقیقه، ۱۰مگابایت)
http://www.mediafire.com/?2rfgd72i3i2c25s

*سخنرانی دکتر فریبرز رئیس‌دانا (۲۲دقیقه، ۱۰مگابایت)
http://www.mediafire.com/?iyli2m11xqzv1nj

**جلسه‌ی پرسش و پاسخ – بخش اول (۵۰دقیقه، ۲۳مگابایت)
http://www.mediafire.com/?z47pwd8lj5szukh

**جلسه‌ی پرسش و پاسخ – بخش دوم (۵۰دقیقه، ۲۳مگابایت)
http://www.mediafire.com/?6zkt2mu98kyousd

یافتن مطالب :