حادثه ساختمان پلاسکو

تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۵ – ۱۱:۰۱ ب.ظ

در هفته ی گذشته آتش بی رحمانه جان انسان هایی را گرفت، ابتدا احد و صمد دو کودک کار و بعد هم آتش در ساختمان پلاسکو…
ساختمان پلاسکو یکی از نمادهای تجاری تهران ظرف چند ساعت در آتش سوخت و در حین خاموش کردن آتش توسط کارگران آتش نشانی، ساختمان به کلی فرو ریخت و تعدادی از آتش نشانان و نیز تعدادی از کارگران مشغول به کار در ساختمان به کام مرگ کشیده شدند. از تعداد کشته ها و مجروحان آمار دقیقی در دست نیست و دستگاه های رسمی همانند گذشته از اعلام چنین آمارهائی خود داری میکنند.
فیلم های گرفته شده از لحظه لحظه تلاش برای خاموش کردن آتش و گزارش شاهدان عینی، سوءمدیریت ، ناتوانی و قصور دستگاه های به اصطلاح مسئول در این زمینه را به وضوح نشان می دهد، قصوری که انگار فقط باید با از جان گذشتگی آتش نشانان جبران می شد: کافی نبودن وسایل اطفاء حریق، نبود نردبان های بلند به تعداد کافی ، بالابرهای از رده خارج شده، لاستیک‌های نردبان‌ها که دو سال از تاریخ اعتبارشان گذشته و… به بهای جان تعداد زیادی از آتش نشانان و مردم حاضر در ساختمان تمام شد.
… و این همه در حالی است که پیشرفته ترین وسائل سرکوب اعتراضات در اختیار نیروهای امنیتی قرار دارد تا کوچکترین اعتراضات به راحتی به خاک و خون کشیده شود، (آن چنان که در اعتراضات مردمی سال ۸۸ مردم ما شاهد آن بودند) اما آتش نشانان و امدادگران به دلیل کمبود بودجه باید از ماشین آلات کهنه و از کار افتاده استفاده کنند. همه ی اینها خود نشان از آن دارد که بی کفایت ترین مسئولان چگونه به راحتی جان کارگران و زحمتکشان و سرمایه های مادی و انسانی را با بی مسئولیتی به نابودی می کشانند و حتا از دادن اخبار درست به مردم نیز خودداری می کنند.
در اولین عکس العمل های شهرداری صحبت از بیش از ده اخطار مبنی بر ناامن بودن این ساختمان به مالکان بوده ، بدون اشاره به این که مالک اصلی ساختمان بنیاد مستعضفان است. شهرداری که برای تخریب خانه ی مردم با آلونک نشینان حاشیه شهرها بیشترین تجهیزات را در اختیار دارند و لحظه ای درنگ ندارند، اما در مقابل بنیاد مستعضفان به راحتی چشم بر هر اهمالی بسته است!!؟؟ بنیاد نیز در اولین عکس العمل خود فقط این نوید!!؟؟ را داده که ظرف یک یا دو سال این ساختمان را بازخواهد ساخت بدون این که اشاره کند که چرا به این اخطارها بی توجه بوده و چگونه ماموران و بازرسان شهرداری را تطمیع کرده تا بتواند اجاره های میلیونی ماهانه را دریافت کند!!؟؟
و در میان این دست از مسوولان، انگار کسی به فکر ده ها و شاید صدها جانی نیست که چنین به سادگی قربانی حرص و آز سود شده اند، به فکر خانواده هایی که عزیزانشان را با مرگی چنین دهشتناک از دست داده اند؟
ضمن همدردی با این عزیزان و بازماندگان آنان و تسلیت به همه مردم زحمتکش، کارگران و حقوق بگیران اعلام میکنیم تا زمانی که سیستم اقتصادی بر مبنای سودمحوری ادامه دارد هر روزه شاهد حوادثی مشابه خواهیم بود .
کانون مدافعان حقوق کارگر بارها بر ضرورت ایمنی محیط کار هشدارهای فراوان داده است و بارها سودپرستی سرمایه داران را به عنوان عامل اصلی این حوادث معرفی کرده است. نه تنها این حوادث بلکه حوادث ناشی از ایمن نبودن جاده ها و خودروهای تولیدی شرکتهای استثمارگر داخلی که سالانه جان هزاران نفر را میگیرد و هم چنین آلودگی هوا و آلودگی های مربوط به پارازیت ها، سموم شیمیائی که هر کدام از انها به نوعی سلامت جامعه را هدف گرفته اند ناشی از سودطلبی سرمایه دارانی است که هیچ یک از حقوق انسانی افراد جامعه را در برابر سودهایشان ارج نمیگذارند و دولتمردان که خود نماینده این سرمایه دارانند چشم و گوششان را بر این همه نامردمی بسته اند.
در برابر این همه ظلم و ستم ، کارگران و زحمتکشان و سایر اقشار تحت ستم تنها باید به نیروی خود متکی باشند تا بتوانند نظامی انسان محور را جایگزین سود محوری کنند تا برای جان انسانها ارزش قائل باشند…
کانون مدافعان حقوق کارگر
اول بهمن ۱۳۹۵

یافتن مطالب :