ویژه نامه معدن

تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ – ۱۱:۲۹ ق.ظ

یاد جان باختگان خاتون‌آباد شهر بابک گرامی باد

Untitled- copy

کار در معدن همواره یکی از سخت‌ترین کارها بوده است. علاوه بر آن کارگران معدن همواره در معرض خطرات جانی، نقص عضو، زنده به گور شدن و انواع خطرات دیگر قرار دارند. هنوز مدت زیادی از کشته شدن بیش از ۷۰۰ صد تن در معدن سومای ترکیه نمی‌گذرد. فاجعه‌ای که نظام سرمایه‌داری به راحتی از کنار آن گذشت. اما یکی از بدترین وقایع برای این کارگرانی که همواره در معرض خطر جانی هستند، عبارت است از سرکوب پلیسی و نیروی‌های امنیتی.

پلیس و نیروهای امنیتی که همواره در مواجه با اعتراضات این کارگران، به خاطر دور بودن اکثر این مناطق از شهرهای بزرگ به شدیدترین و خشن ترین وجه با آنان برخورد می‌کنند. هنوز اعتصاب بزرگ معدنکاران انگلیسی در سال ۱۹۹۵ از یاد نرفته است که در آن اعتصاب، حکومت انگلستان با معدنکاران به شدیدترین وجه برخورد کرد به رگبار بستن معدنکاران در افریقای جنوبی از دیگر فجایعی بود که در سال‌های گذشته اتفاق افتاد. در ایران نیزکارگران معدن همواره در معرض شدیدترین فشارها قرار داشتند شهر بابک نیز یکی از مواردی بود که در آن کارگران و زحمتکشان به گلوله بسته شدند درحالی که آنان فقط از حقوق حقه و طبیعی خود دفاع می‌کردند. کشته شدن کارگران در این ماجرا لکه ننگی بر سرکوبگران است. در مقابل این دشواری‌ها در بسیاری موارد حرکت متحدانه و متشکل کارگران توانسته است خواسته های آنان را به کارفرمایان بقبولاند. تنها با این اتحاد و همبستگی می‌توان سرکوب نیروهای امنیتی مقابله کرد. از این طریق کارگران معدن بافق و معدن سنگرود توانستند به بخشی از حقوق خود دست یابند. این خود می‌تواند سرمشقی باشد برای سایر کارگران.

کانون مدافعان حقوق کارگر امیدوار است که این ویژه‌نامه که انعکاسی از شرایط زندگی، کار، مشکلات و خواسته‌های آنان است کمکی باشد جهت ایجاد تشکل‌‌های صنفی، منطقه‌ای و سراسری تا بتوانند از حقوق‌شان دفاع کنند.

 

برای دانلود فایل PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید.
ویژه نامه معدن

یافتن مطالب :